Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

kataloginzyniera.pl » Artykuły » Vademecum Izolacje

Uszczelnienia zespolone odpływów

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

Kessel Sp. z o.o.

Data wprowadzenia: 27.06.2017 r.

Wiele budowli oraz ich elementów konstrukcyjnych jest regularnie narażonych na działanie wilgoci. Dotyczy to zarówno zewnętrznych balkonów i tarasów, na które trafia woda deszczowa, jak i pomieszczeń mieszkalnych wewnątrz budynków, takich jak łazienki czy prysznice. Wilgoć może wniknąć w te elementy konstrukcyjne i doprowadzić do szkód.


Narażone elementy konstrukcyjne wykładane są z reguły okładzinami odpornymi na działanie wilgoci, najczęściej płytkami.
W takich rozwiązaniach systemowych konieczne jest zastosowanie fug, które z reguły nie są jednak wodoszczelne. W celu ochrony przed wnikaniem wilgoci stosuje się więc płynne uszczelnienia zespolone. Są one umieszczane pomiędzy płytą rozkładającą obciążenia a podłogą. Dzięki temu elementy budowlane leżące poniżej uszczelnienia, takie jak jastrych czy izolacja akustyczna, są chronione przed zawilgoceniem. W przypadku powierzchni wykorzystywanych przemysłowo, np. w dużych kuchniach, poza wymaganiami związanymi z uszczelnieniem, należy także przestrzegać innych wymagań dotyczących obciążenia mechanicznego, chemicznego i termicznego.
Krytycznym punktem nie jest jednak samo uszczelnienie zespolone, ale przede wszystkim łączenie tego rodzaju izolacji z odpływami. Aby uniknąć szkód budowlanych, przejście pomiędzy wpustem a uszczelnieniem zespolonym musi być wykonane w sposób staranny i trwały. Przejście od warstwy płytek poprzez kołnierz do warstwy rozkładającej obciążenie (najczęściej jastrychu) należy wykonać za pomocą kołnierza uszczelniającego.
Wszystkie produkty budowlane należy dobrać w taki sposób, aby spełnione były zarówno wymagania co do samego produktu, jak możliwości łączenia ich ze sobą w sposób trwały.

Odpływy muszą być odpowiednio przystosowane do uszczelnienia zespolonego. Wybierać można spośród:
■  połączeń klejonych przy użyciu kołnierza uszczelniającego
  połączeń zaciskanych kołnierza uszczelniającego/maty tkanej przy użyciu płynnych mas hydroizolacyjnych
■  fabrycznych połączeń kołnierza uszczelniającego i wykonania zabudowy zgodnie z instrukcją podaną przez producenta rozwiązania.

uszczelnienia zespolone, odpływ podłogowy
Rys. 1. Połączenie zaciskowe: kołnierz/kołnierz uszczelniający lub matę tkaną należy zacisnąć w kołnierzu zintegrowanym z nasadą odpływu po utwardzeniu uszczelnienia zespolonego. Minimalna szerokość kołnierza to 40 mm w przypadku kołnierza luźnego
i 50 mm dla kołnierza stałego

 

uszczelnienia zespolone, odpływ podłogowy
Rys. 2. Połączenie klejone: kołnierz uszczelniający przykleja się do zintegrowanego z odpływem kołnierza do połączeń klejonych przy użyciu uszczelniającej taśmy/maty klejącej. Kołnierz wpustu powinien być wykonany z dobrze poddających się klejeniu materiałów (jak ABS, stal nierdzewna, beton polimerowy) i mieć minimum 30 mm szerokości.


Anna Mikołajczak
Kessel Sp. z o.o.

Kessel Sp. z o.o.

  • ul. Innowacyjna 2, BISKUPICE PODGÓRNE, 55-040 KOBIERZYCE (woj. dolnośląskie)
  • tel. 71 774 67 60
  • faks 71 774 67 69
  • kessel@kessel.pl
  • www.kessel.pl

Producent urządzeń służących do odprowadzania ścieków, tj. zaworów zwrotnych, wpustów, odwodnień liniowych, separatorów, przepompowni oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Uszczelnienia zespolone odpływów

Wiele budowli oraz ich elementów konstrukcyjnych jest regularnie narażonych na działanie wilgoci. Dotyczy to zarówno zewnętrznych balkonów i tarasów, na które trafia woda deszczowa, jak i

więcej »

Wpust podłogowy/stropowy Ecoguss

Wpusty firmy KESSEL Ecoguss pozwalają na ich wszechstronną zabudowę, uwarunkowaną od zaprojektowanej konstrukcji stropu i rodzaju warstwy wykończeniowej posadzki. W zależności od zastosowanego

więcej »

Dokumenty tekstowe

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie