Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

kataloginzyniera.pl » Artykuły » Vademecum Bezpieczeństwo Pożarowe

Wentylacja w garażach

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

GAZEX-Drzewicki Spółka jawna

Data wprowadzenia: 07.07.2016 r.

wentylacja, gazex, marek kaźmierczak

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. (ze zmianami z dn. 12.03.2009 r.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa zasady sterowania wentylacją mechaniczną w garażach samochodów osobowych. System sterowania powinien być maksymalnie prosty, ponieważ w większości przypadków garaże są bezobsługowe. Najprostsze są detektory autonomiczne niewymagające central alarmowych, które potrzebują specjalistycznej obsługi. Zadziałanie któregokolwiek z nich powoduje włączenie systemu wentylacji. Jeżeli garaż podzielony jest na strefy, detektory można pogrupować tak, aby włączały wentylację w zagrożonej strefie, a nie w całym garażu. Detektory uśredniają pomiar, co eliminuje niepotrzebne włączanie wentylacji po chwilowej, lokalnej i niegroźnej emisji spalin. Dla zachowania bezpieczeństwa i właściwej jakości powietrza newralgiczne jest odpowiednie ustawienie wydajności pracy wentylatorów. Częstym błędem jest powiązanie prędkości pracy wentylatorów z progami alarmowymi detektorów: 1 próg – 1 bieg, 2 próg – 2 bieg. Przy przekroczeniu stężenia pierwszego progu należy włączyć wentylację z wydajnością wystarczającą do skutecznego, szybkiego przewietrzenia garażu. Przy właściwie dobranej wydajności przekroczenie wyższych progów nie występuje, ewentualnie zdarza się to sporadycznie. Jeżeli mimo działającej intensywnie wentylacji stężenie wykrywanego gazu rośnie, konieczne jest powiadomienie osób przebywających w monitorowanej strefie. W garażach nie jest wskazane stosowanie sygnalizatorów akustycznych, ponieważ ich dźwięk zwykle kojarzony jest z samochodowymi alarmami przeciwwłamaniowymi i nie wywołuje właściwej reakcji. Ponadto może być uciążliwy dla użytkowników lokali na wyższych kondygnacjach. Wystarczające są tablice wyświetlające krótki tekst określający rodzaj alarmu lub nakazujący sposób postępowania.

mgr inż. Marek Kaźmierczak

GAZEX-Drzewicki Spółka jawna

Producent detektorów i systemów detekcji gazów. Urządzenia mają wymagane atesty i certyfikaty. Firma jest jedynym polskim producentem detektorów, który dysponuje własnym laboratorium wzorcującym, akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji.

Systemy detekcji gazów w ochronie przeciwpożarowej obiektów

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 21.04.2006 r. (Dz.U. nr. 80, poz. 563) zalicza urządzenia zapobiegające wybuchom do urządzeń przeciwpożarowych. Jest to

więcej »

Wentylacja w garażach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. (ze zmianami z dn. 12.03.2009 r.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa zasady

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie

Produkty (0)

www.inzynierbudownictwa.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

Kanał YouTube

Profil Google+