Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

kataloginzyniera.pl » Artykuły » Vademecum Budownictwo Mostowe

Płyta pomostu zbrojona prętami kompozytowymi ComRebars

  • Drukuj
  • Drukuj
  • Powiadom znajomego
  • Podziel się w internecie

ComRebars sp. z o.o.

Data wprowadzenia: 25.05.2016 r.

Betonowe płyty pomostu mają najmniejszą trwałość spośród wszystkich elementów obiektu mostowego. Głównym czynnikiem ograniczającym długość życia elementów żelbetowych jest korozja stalowych prętów. W drogowych obiektach mostowych zjawisko korozji prętów zbrojeniowych jest szczególnie nasilone przez działanie soli stosowanej do odladzania nawierzchni mostowych. Jednym ze sposobów zwiększenia trwałości płyt pomostów jest zastosowanie do ich zbrojenia prętów kompozytowych FRP (ang. Fibre Reinforced Polymer).

Zbrojenie kompozytowe

Pręty FRP charakteryzują się całkowitą odpornością na korozję i związaną z tym wysoką trwałością, brakiem właściwości magnetycznych oraz wysokim stosunkiem wytrzymałości do masy (w porównaniu z konwencjonalnym zbrojeniem stalowym). W świetle licznych zalet pręty kompozytowe stanowią dobrą alternatywę dla stali zbrojeniowej.

zbrojenie kompozytoweFot. 1. Zbrojenie kompozytowe ComRebars przed betonowaniem

Badania prototypowe

W celu wdrożenia zbrojenia kompozytowego w realizacjach mostowych przeprowadzono badania modeli płyt pomostu o wymiarach 1,90 x 5,14 x 0,18 m zbrojonych prętami kompozytowymi z włókien szklanych GFRP. Na podstawie badań statycznych i zmęczeniowych przeprowadzonych przez Zakład Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej stwierdzono, że płyty zbrojone prętami kompozytowymi GFRP wykazują wystarczającą sztywność oraz nośność doraźną i zmęczeniową. Takie rozwiązanie konstrukcyjne i materiałowe płyt pomostów spełnia stawiane przed nimi warunki zarówno w stanie granicznym nośności jak i użytkowalności, mimo że pręty kompozytowe cechuje niższa sztywność niż pręty stalowe. Wyniki przeprowadzonych badań świadczą o poprawności przyjętego rozwiązania konstrukcyjnego, materiałowego oraz technologicznego, dlatego bez większych obaw wykonano płytę pomostu zbrojoną prętami kompozytowymi ComRebars w nowym obiekcie mostowym.

Błażowo, pręty kompozytoweFot. 2. Most w Błażowej

Obiekt mostowy w Błażowej

Most, w którym wykorzystano zbrojenie ComRebars zlokalizowany jest w ciągu drogi powiatowej nr 1411R w miejscowości Błażowa koło Rzeszowa. Całkowita długość pomostu to 22,10 m, a szerokość wynosi 10,54 m. Na obiekcie wykonano płytę pomostu o stałej grubości 18 cm z betonu lekkiego LC 35/38 zbrojonego prętami kompozytowymi z włókien szklanych ComRebars średnicy 12 mm. Zbrojenie górne i dolne stanowiła siatka prętów o wymiarze oczka 12x15 cm. Wytrzymałość na rozciąganie wykorzystanego zbrojenia kompozytowego wynosiła 1100 N/mm2. Zbrojenie kompozytowe ComRebars posłużyło również do wykonania kap chodnikowych na obiekcie. Jest to pierwsze zastosowanie płyty pomostu zbrojonej prętami kompozytowymi GFRP w ciągu drogi publicznej w Polsce, która to jest obecnie stale monitorowana przez Zakład Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej, a wyniki prowadzonych obserwacji zostaną opublikowane po zakończeniu badań eksploatacyjnych obiektu.

zbrojenie kompozytoweFot. 3. Zbrojenie kompozytowe ComRebars

dr hab. inż. Tomasz Siwowski, prof. PRz
mgr inż. Agnieszka Wiater
Politechnika Rzeszowska

ComRebars sp. z o.o.

Producent innowacyjnego systemu zbrojeń z materiałów kompozytowych do betonu, który został kompleksowo przebadany w ITB i jest dopuszczony do stosowania w budownictwie. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania projektowe.

Płyta pomostu zbrojona prętami kompozytowymi ComRebars

Betonowe płyty pomostu mają najmniejszą trwałość spośród wszystkich elementów obiektu mostowego. Głównym czynnikiem ograniczającym długość życia elementów żelbetowych jest korozja

więcej »

Pręty kompozytowe ComRebars

Pręty kompozytowe firmy ComRebars sp. z o.o. przeznaczone do zbrojenia betonu, mają jako jedyne w Polsce aprobatę techniczną ITB oraz dopuszczenie do wprowadzenia do obrotu jako materiał

więcej »

W celu wysłania wiadomości przepisz hasło z obrazka:

Wyślij kopię wiadomości również do mnie

Produkty (0)

www.inzynierbudownictwa.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl